Żaluzje sterowane automatycznie – co warto wiedzieć?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Żaluzje sterowane automatycznie – co warto wiedzieć?

Innowacyjne rozwiązania stworzone z myślą o naszych domach cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nie bez powodu – dzięki nim zapewniamy sobie wygodę w codziennym funkcjonowaniu. Do praktycznych udogodnień zalicza się żaluzje sterowane automatycznie.

Podstawowa różnica między żaluzjami tradycyjnymi a sterowanymi automatycznie polega na tym, że te pierwsze musimy samodzielnie podnosić i opuszczać – przy pomocy taśmy, sznurka lub koralików. Z kolei drugie obsługuje się dzięki bezprzewodowym pilotom, przyciskom zamontowanym na ścianie, a nawet aplikacjom typu „smart home”, które ułatwiają zarządzanie całym domem.

Zalety żaluzji sterowanych automatycznie

Ze względu na funkcjonalność, łatwą obsługę, wygodę i oszczędność czasu żaluzje sterowane automatycznie sprawdzą się w domach z dużą ilością okien i przeszkleń czy w budynkach użyteczności publicznej, takich jak biura, urzędy, szkoły, hotele i restauracje. Automatyczne żaluzje warto wykorzystać także w tych miejscach, w których okna są umieszczone bardzo wysoko albo dostęp do nich jest utrudniony. Co istotne, mogą one być również obsługiwane przez osoby chore, starsze i niepełnosprawne.

Ponadto żaluzje obsługiwane w automatyczny sposób nie zużywają wiele energii, więc są ekonomiczne, a ich praca jest tak cicha, że nie wpływa na komfort mieszkańców. Za ciekawe udogodnienie można uznać możliwość wyposażenia niektórych modeli żaluzji sterowanych automatycznie w czujniki pogody, które – odpowiednio zaprogramowane – mogą dostosować pozycję żaluzji do aktualnych warunków atmosferycznych.

Warto jeszcze podkreślić, że automatyczne żaluzje można połączyć z innymi systemami wspomagającymi inteligentne zarządzanie domem, na przykład oświetleniem i ogrzewaniem, a także ustawić w taki sposób, by podnosiły się i opuszczały o wyznaczonej porze bądź w zależności od temperatury we wnętrzu budynku.

Jak działają żaluzje sterowane automatycznie?

Sterowanie elektryczne

Żaluzje wyposażone w napęd elektryczny należy podłączyć do domowej sieci elektrycznej. Pilotem lub przy wykorzystaniu aplikacji na urządzenia mobilne zdalnie je opuścimy lub podniesiemy, a także zmienimy kąt nachylenia lameli. Piloty i aplikacje umożliwiają obsługę żaluzji w całym domu z jednego miejsca, nie trzeba więc obchodzić wszystkich pomieszczeń. Poza tym to właśnie elektrycznie zasilane żaluzje można połączyć z czujnikami pogodowymi bądź inteligentnym zarządzaniem domu.

Sterowanie bateryjne

Automatyczne żaluzje z napędem bateryjnym są znacznie prostsze i szybsze w montażu, ponieważ nie wymagają podłączenia do domowej sieci elektrycznej. Z tego względu to dobre rozwiązanie dla wykończonych, urządzonych budynków. Napęd jest schowany w kasecie, a więc pozostaje niewidoczny z zewnątrz. Należy go ładować – w tym celu podłącza się ładowarkę do złącza w kasecie. Ładowanie trwa tylko około 2–3 godzin. Automatyczne żaluzje z napędem bateryjnym również obsługuje się przy pomocy pilota i aplikacji smart home.

Żaluzje sterowane automatycznie wypierają tradycyjne modele, mimo że z reguły są droższym rozwiązaniem. Szereg zalet, którymi się cechują, sprawia, że warto zainwestować w innowacje ułatwiające nam codzienne funkcjonowanie, zapewniające wygodę i pozwalające zaoszczędzić czas.

Zdj. główne: Lysander Yuen/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*