Ogrodzenie to bez wątpienia wizytówka domu. To właśnie na nie na początku zwracają uwagę przechodnie i goście. Istotny jest jednak nie tylko jego wygląd, ale także trwałość, cena, funkcjonalność, estetyka wykonania oraz dopasowanie do stylistyki domu i ogrodu.Ważne, żeby wszystkie elementy tworzyły harmonijną całość.
Ogrodzenie to jeden z istotnych elementów aranżacji przestrzeni wokół domu. Zapewnia nam nie tylko prywatność, ale przede wszystkim bezpieczeństwo i swobodę, zwłaszcza kiedy mieszka z nami pies bądź mamy małe dzieci. Ważne, by ogrodzenie komponowało się nie tylko z naszym domem i ogrodem, ale również, żeby nam się zwyczajnie podobało. W zależności od potrzeb musi spełniać również określone funkcje. Możliwości jest wiele, ale na które najlepiej się zdecydować?
Wybór ogrodzenia – co brać pod uwagę?
Istnieje wiele typów ogrodzeń wykonanych z różnych materiałów. Pamiętaj, że nie musisz ograniczać się do jednego. Na przykład, jeśli masz sporą działkę, możesz połączyć reprezentatywny płot murowany z metalowymi przęsłami od frontu, zaś z tyłu działki wystarczy tylko siatka ze słupkami i fundamentem. Oczywiście nie ukrywamy, że taka opcja jest po prostu bardziej ekonomiczna, zwłaszcza jeśli chcemy ogrodzić naraz cały teren.
W naszych warunkach zdecydowanie najlepiej postawić na ogrodzenia metalowe w różnej postaci: kute przęsła (jednak ich ceny bywają naprawdę wysokie), panele czy zwykłą siatkę (tu lepiej nie oszczędzać, zwłaszcza jeśli ma zostać z nami na lata). Dobrą opcją jest również połączenie kamiennych bądź betonowych słupów z klasycznym drewnianym lub metalowym płotem. Na cokoły nadawać się będą również kamienne bloczki czy chociażby cegła klinkierowa.
Drewno to również popularny materiał ogrodzeniowy, który rewelacyjnie komponować się będzie z domami o klasycznej i tradycyjnej formie. Musimy jednak pamiętać, że jeśli ma służyć przez długie lata, lepiej postawić na solidniejsze drewno, a także nie wolno nam zapominać o jego corocznej impregnacji.
Kiedy myślimy o nowoczesnym ogrodzeniu, mogą nam się spodobać gabiony będące czymś na kształt nowoczesnej, a zarazem użytkowej sztuki przestrzennej. Mają formę prostopadłościennych koszy wypełnionych na przykład szkłem, drewnem bądź ciosanymi kamieniami. Rewelacyjnie sprawdzą się jako cokoły, które możemy połączyć z delikatnymi przęsłami drewnianymi czy metalowymi.
zdj. główne: islandworks/pixabay.com