Ogrodzenie domu – na co najlepiej postawić?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Ogrodzenie domu – na co najlepiej postawić?

Ogrodzenie to bez wątpienia wizytówka domu. To właśnie na nie na początku zwracają uwagę przechodnie i goście. Istotny jest jednak nie tylko jego wygląd, ale także trwałość, cena, funkcjonalność, estetyka wykonania oraz dopasowanie do stylistyki domu i ogrodu.Ważne, żeby wszystkie elementy tworzyły harmonijną całość. 

Ogrodzenie to jeden z istotnych elementów aranżacji przestrzeni wokół domu. Zapewnia nam nie tylko prywatność, ale przede wszystkim bezpieczeństwo i swobodę, zwłaszcza kiedy mieszka z nami pies bądź mamy małe dzieci. Ważne, by ogrodzenie komponowało się nie tylko z naszym domem i ogrodem, ale również, żeby nam się zwyczajnie podobało. W zależności od potrzeb musi spełniać również określone funkcje. Możliwości jest wiele, ale na które najlepiej się zdecydować?

Wybór ogrodzenia – co brać pod uwagę? 

  • styl domu – oczywiste jest, że kiedy nasz dom zbudowany został w nowoczesnym stylu, to i ogrodzenie powinno takie być, inne zestawienia będą wyglądać dziwacznie;
  • wielkość posesji – kiedy nasza działka wraz z domem nie zajmuje dużej powierzchni, duże i masywne ogrodzenie również nie będzie prezentować się dobrze, zaś w przypadku dużej działki czasem warto rozważyć połączenie różnych typów ogrodzeń;
  • własne preferencje – podczas wyboru ogrodzenia musimy pamiętać, że powinno być idealne dla nas, spełniać nasze oczekiwania i zapewniać nam maksimum komfortu, a także, żeby wpisywało się w nasz gust;
  • dostępny budżet – niestety ogrodzenie domu to naprawdę spora i kosztowna inwestycja, dlatego też musimy mierzyć siły na zamiary i dopasować ogrodzenie do naszego budżetu.

Drewno, metal, kamień – co wybrać?

Istnieje wiele typów ogrodzeń wykonanych z różnych materiałów. Pamiętaj, że nie musisz ograniczać się do jednego. Na przykład, jeśli masz sporą działkę, możesz połączyć reprezentatywny płot murowany z metalowymi przęsłami od frontu, zaś z tyłu działki wystarczy tylko siatka ze słupkami i fundamentem. Oczywiście nie ukrywamy, że taka opcja jest po prostu bardziej ekonomiczna, zwłaszcza jeśli chcemy ogrodzić naraz cały teren.

W naszych warunkach zdecydowanie najlepiej postawić na ogrodzenia metalowe w różnej postaci: kute przęsła (jednak ich ceny bywają naprawdę wysokie), panele czy zwykłą siatkę (tu lepiej nie oszczędzać, zwłaszcza jeśli ma zostać z nami na lata). Dobrą opcją jest również połączenie kamiennych bądź betonowych słupów z klasycznym drewnianym lub metalowym płotem. Na cokoły nadawać się będą również kamienne bloczki czy chociażby cegła klinkierowa.

Drewno to również popularny materiał ogrodzeniowy, który rewelacyjnie komponować się będzie z domami o klasycznej i tradycyjnej formie. Musimy jednak pamiętać, że jeśli ma służyć przez długie lata, lepiej postawić na solidniejsze drewno, a także nie wolno nam zapominać o jego corocznej impregnacji.

Kiedy myślimy o nowoczesnym ogrodzeniu, mogą nam się spodobać gabiony będące czymś na kształt nowoczesnej, a zarazem użytkowej sztuki przestrzennej. Mają formę prostopadłościennych koszy wypełnionych na przykład szkłem, drewnem bądź ciosanymi kamieniami. Rewelacyjnie sprawdzą się jako cokoły, które możemy połączyć z delikatnymi przęsłami drewnianymi czy metalowymi.

zdj. główne: islandworks/pixabay.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*