Czy montaż brodzika w łazience to dobry pomysł?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Czy montaż brodzika w łazience to dobry pomysł?

Podstawowe korzyści wynikające z posiadania brodzika

Większość współczesnych łazienek wyposażonych jest w kabinę prysznicową, która pozwala na szybką kąpiel, bez zużywania ogromnych ilości wody. Jeszcze do niedawna większość kabin osadzano na głębokich bądź płytkich brodzikach. W ostatnim czasie coraz częściej rezygnuje się z brodzików i montuje kabiny bezpośrednio do podłogi. Takie rozwiązanie ma swoje zalety, jak i wady, dlatego warto im się przyjrzeć bliżej przed podjęciem decyzji o tym, jak ma wyglądać strefa kąpielowa w łazience.

Podstawową zaletą brodzika jest możliwość gromadzenia dużej ilości stojącej wody, która może zostać wykorzystywana do zamaczania mocno zabrudzonych tkanin, takich jak firany. Zamoczenie firan w detergencie przed praniem zasadniczym pozwala łatwiej usunąć nagromadzony w nich kurz i brud. Brodzik przydaje się również osobom, które mają małe dzieci. Może on z powodzeniem zastąpić przenośną wanienkę i stać się miejscem kąpieli nawet kilkuletniego malucha.

Niektóre brodziki wyposażone są w specjalnie wyprofilowane siedzisko, które umożliwia branie prysznica w pozycji siedzącej. Jest to rozwiązanie, z którego korzystać mogą osoby starsze lub nie w pełni sprawne. Nie należy również zapominać o sferze ekonomicznej. Chociaż może wydawać się to dziwne, kabiny prysznicowe wyposażone w brodzik są z reguły tańsze i łatwiejsze w montażu od tych montowanych na podłodze. Wynika to głównie z tego, że kabiny bez brodzika to stosunkowo nowy produkt, a zazwyczaj za innowacyjność trzeba zapłacić wyższą kwotę.

Walory kabin bez brodzika

Decydując się na montaż kabiny bez brodzika, zyskuje się przede wszystkim większą swobodę w aranżacji łazienki. Prysznice otwarte mogą być umieszczane praktycznie w dowolnym miejscu. Dzięki nim można np. w prosty sposób zamienić łazienkową wnękę w wygodne miejsce do kąpania. Zwolennicy tego rozwiązania podkreślają także jego walory estetyczne. Kabiny prysznicowe wyposażone w brodzik wydają się bardziej masywne i toporne. Produkty typu walk-in sprawiają wrażenie lekkich i eleganckich konstrukcji. Dzięki nim łazienka wydaje się większa i bardziej przestronna.

 

 

Poza walorami estetycznymi rezygnacja z brodzika ma również zalety czysto praktyczne. Takie rozwiązanie jest szczególnie zalecane osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Otwarta przestrzeń sprawia, że niepełnosprawni mogą kąpać się samodzielnie, bez pomocy osób trzecich. Dzięki rezygnacji z brodzika zdecydowanie łatwiejsze jest utrzymywanie czystości kabiny prysznicowej, ponieważ mniej jest miejsc i zakamarków, do których dostęp jest utrudniony.

Wybierając nowoczesną kabinę prysznicową bez brodzika, należy zwrócić uwagę na prawidłowy montaż odpływu oraz zastosowanie hydroizolacji. Przy odpływach podłogowych istnieje większe ryzyko, że w przypadku ich zatkania dojdzie do zalania całej łazienki. Żeby tego uniknąć, trzeba zlecić montaż wykwalifikowanym i doświadczonym fachowcom. Podsumowując, nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy montaż brodzika w łazience to dobry pomysł. Tradycjonaliści z pewnością uznają, że tak, zwolennicy nowoczesnych rozwiązań będą mieli na ten temat odmienne zdanie.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*