Wilgoć w łazience – jak sobie z nią radzić?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Wilgoć w łazience – jak sobie z nią radzić?

Wilgoć w łazience – jak sobie z nią radzić?

Łazienka stanowi miejsce, w którym w największym stopniu użytkujemy wodę, dlatego z góry narażona jest na obecność wilgoci. Korzystając z dostępnych elementów sanitarnych musimy pamiętać, że woda w łatwy sposób przedostaje się także na sufit i podłogę, które chłoną wodę jak gąbka. Zawilgocone miejsca sprzyjają natomiast rozwojowi pleśni i grzybów, które oprócz względów estetycznych nie są obojętne dla zdrowia. Jeśli więc planujemy remont lub urządzamy łazienkę od podstaw powinniśmy wiedzieć, co możemy zrobić aby zabezpieczyć nasze wnętrze przed nadmiarem wilgoci i zapobiec potencjalnemu rozwojowi pleśni i grzybów.

Dobra wentylacja to podstawa

Dzięki odpowiedniej wentylacji możemy usunąć nadmiar wilgoci z łazienki oraz zapewnić odpowiedni przewiew powietrza. W mniejszych pomieszczeniach najczęściej stosuje się kratkę wentylacyjną, która powinna znajdować się możliwie jak najdalej od drzwi – tak by powietrze mogło docierać do całości pomieszczenia. Ponadto dobrym rozwiązaniem może okazać się montaż wentylatorów mechanicznych, co najczęściej stosuje się w większych łazienkach. Wentylatory mechaniczne zakłada się w kratkach lub przewodach wentylacyjnych, w przypadku, gdy łazienka wyposażona jest w system spalinowy junkersa lub pieca gazowego.

Postaw na izolację

Jeśli urządzamy bądź remontujemy łazienkę możemy od razu pomyśleć o odpowiedniej ochronie i zadbać o to, by wilgoć nie wchodziła w mury. Możemy zastosować jeden z trzech rodzajów środków, które pomogą je zabezpieczyć:

folia w płynie – idealnie sprawdzi się w przypadku betonu, tynku gipsowego, cementowego i cementowo-wapiennego a także na płytkach gipsowo-kartonowych. Folia w płynie jest elastyczną substancją pomagającą zabezpieczyć powierzchnie, które są narażone na oddziaływanie wody. Nakłada się ją pędzlem w dwóch warstwach – tak by były do siebie prostopadłe. Dzięki temu możliwe jest pokrycie niedociągnięć podłoża i wzmocnienie ich od zewnątrz.
masa uszczelniająca – stanowi półpłynną substancję, która jest miksturą składającą się z żywic syntetycznych oraz cementu, a jej działanie zbliżone jest do folii w płynie. Masa uszczelniająca także zabezpiecza powierzchnie przed przedostawaniem się wilgoci, ale także innych środków chemicznych, np. wapnia, kwasów czy chloru.
zaprawa hydroizolacyjna – może być stosowana na każdym rodzaju podłoża – z wyjątkiem murów mieszanych. Masa hydroizolacyjna to świetne rozwiązanie w przypadku pomieszczeń narażonych na silne zawilgocenia. Zaprawa hydroizolacyjna wykonana jest z cementu i tuż przed jej założeniem miesza się ją z wodą.
Przed podjęciem wyboru o założeniu warstwy izolacyjnej nie należy zapomnieć o skorzystaniu z odpowiedniego preparatu granulującego, który pomoże wzmocnić powierzchnię i uchronić ją przed wilgocią. Decydując na płytki do łazienki powinniśmy zwrócić również uwagę na współczynnik nasiąkliwości. Jeśli zależy nam na odpowiedniej ochronie przed wilgocią powinniśmy zdecydować się na płytki, których nasiąkliwość wynosi 3%

Udostępnij:
Norbert Kozłowski
Norbert Kozłowski to doświadczony autor i ekspert w dziedzinie aranżacji domów i ogródów, który od ponad 15 lat inspiruje czytelników swoimi praktycznymi poradami i kreatywnymi pomysłami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*