Jak obliczyć wielkość grzejnika do łazienki?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak obliczyć wielkość grzejnika do łazienki?

Łazienki są pomieszczeniami z dużą ilością czynników wpływających na komfort ich użytkowania. Duża wilgotność oraz duża ilość wody wymaga zastosowania odpowiedniego systemu ogrzewania. Musi on spełnić dwie funkcje. Zapewnić komfort cieplny dla mieszkańców korzystających z łazienki oraz dostarczyć tyle energii, aby ręczniki i szlafroki można było wysuszyć. W części mieszkań dodatkowo łazienka pełni funkcję suszarni do ubrań. Wszystko to powoduje potrzebę bardzo ostrożnego dobierania parametrów grzejników łazienkowych.

Jaki grzejnik wybrać?

Inwestor musi odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie funkcje ma on pełnić oraz jakim sposobem będzie on zasilany. Czy ma on być tylko urządzeniem do ogrzewania, czy również suszarką do ubrań? Od tego zależy kształt samego grzejnika. Formy z odstającymi relingami pozwolą na wygodne odwieszanie ręczników po kąpieli tak, by były na bieżąco suszone. Część klientów oczekuje tylko funkcji dekoracyjnej przy aranżacjach łazienek. To wszystko przekłada się na kształt grzejnika i sposobu podłączenia do istniejącej instalacji centralnego ogrzewania.

Jak dobrać grzejnik do potrzeb użytkownika?

Komfort cieplny zależy od ilości watów ciepła, jaką może dostarczyć grzejnik do pomieszczenia. Większość zaleceń budowlanych wspomina o wartości 100 watów na metr kwadratowy. Odnosi się to do pomieszczeń mieszkalnych. W przypadku łazienki parametry te muszą być wyższe i dochodzić do poziomu 150 watów na metr kwadratowy. Skąd takie rozbieżności? Wynikają one z wcześniej wspomnianej specyfiki. Wilgotność powietrza sprawia, że woda wolniej wysycha i musimy zwiększyć temperaturę, aby uniknąć powstawania pleśni i grzybów. Potrzebę zwiększonego wydatkowania ciepła dostrzegają producenci grzejników, podając takie parametry w tabelach produktów.

W katalogu producenta powinniśmy sprawdzić moc konkretnego modelu i wybrać ten, który będzie spełniał nasze oczekiwania. Dodatkowo firmy podają wydajność grzejników przy określonych parametrach instalacji centralnego ogrzewania. Każde paliwo ma inne temperatury spalania stąd potrzeba uwzględnienia tego w obliczeniach wydajności grzejników.

Pamiętać należy, że suszenie odzieży na grzejniku znacząco obniża efektywność ogrzewania. Stąd potrzeba uwzględnienia zapasu mocy. Kupującemu zależy, czy będzie brał pod uwagę takie ewentualne problemy podczas użytkowania.

Na co jeszcze zwracać uwagę?

Niezależnie od mocy samego grzejnika jest wiele czynników wpływających na jego moc. Największym jest moc instalacji centralnego ogrzewania, ponieważ od tego zależy ilość ciepła, jaką otrzyma grzejnik podczas swojej pracy. Często powłoki dekoracyjne wymagają specjalnych zabiegów lakierniczych, co znacząco ogranicza moc grzejnika w porównaniu ze standardowym wykonaniem.

Grzejnik powinien być dobierany za pomocą wskaźników udostępnionych przez producenta. Dopiero na podstawie porównania ich z właściwościami instalacji centralnego ogrzewania można wybrać grzejnik spełniający wszystkie oczekiwania co do komfortu cieplnego w łazience podczas jej użytkowania.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*