Jak uzyskać dofinansowanie na remont łazienki dla osoby niepełnosprawnej

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak uzyskać dofinansowanie na remont łazienki dla osoby niepełnosprawnej

Życie przynosi różne zdarzenia i niespodziewane sytuacje. O tym, że należy przystosować łazienkę pod kątem osoby niepełnosprawnej, myśli się zazwyczaj w sytuacji, kiedy w domu pojawia się choroba. Osoba nie mająca wcześniej kontaktu z daną chorobą nie zawsze wie, jakie usprawnienia w łazience są potrzebne, aby ułatwić codzienne funkcjonowanie osobie z niepełnosprawnością. O tym co należy, zmienić, najlepiej porozmawiać z osobą, której problem dotyczy. Można również zasięgnąć opinii od osób, które zajmują się planowaniem wnętrz dla osób niepełnosprawnych.

Jak starać się o dofinansowanie remontu łazienki

Remont łazienki, to duży wydatek, jeszcze większym wydatkiem jest dostosowanie łazienki do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Osoby z niepełnosprawnością oraz ich opiekunowie mogą starać się o dofinansowanie na ten cel. Co trzeba zrobić, aby je otrzymać? Instytucją, która udziela tego rodzaju wsparcia osobom z niepełnosprawnością ruchową, jest PFRON, czyli Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Należy pamiętać, że dofinansowanie na likwidację barier architektonicznych, w tym dostosowanie łazienki, jest przyznawane osobom, które mają konkretny rodzaj niepełnosprawności. Wniosek o dofinansowanie remontu łazienki składa się w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Nie ma terminów na składanie tego typu wniosków, można je składać w ciągu całego roku. Dofinansowanie z PFRON wynosi maksymalnie 80 procent całego przedsięwzięcia. Do wniosku o dofinansowanie remontu dołącza się:
– orzeczenie o stopniu niepełnosprawności
– orzeczenia o niepełnosprawności innych członków rodziny – jeśli występują
– dokument poświadczający prawo do lokalu
– zaświadczenia o dochodach, zatrudnieniu
We wniosku muszą znaleźć się informacje o tym, co stanowi bariery dla osoby niepełnosprawnej i jakie elementy wyposażenia łazienki będą usprawnione. Wzór obowiązującego wniosku można otrzymać w PCPR, również na stronie internetowej. Pozytywnie rozpatrzony wniosek, oznacza, że potrzebny będzie szczegółowy projekt remontu łazienki. Projekt można również sfinansować ze środków PFRON.

Jak zaprojektować łazienkę dla osoby niepełnosprawnej


Podstawową kwestią w planowaniu łazienki dla osoby niepełnosprawnej jest szerokość otworu drzwiowego. Wejście do łazienki musi być na tyle szerokie, żeby weszła tam osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim, chodząca o kulach, czy używająca specjalnego chodzika. Przyjmuje się, że standardowo szerokość drzwi w takiej łazience powinna wynosić 100 centymetrów. W łazience nie może być progu. Idealnie jeśli łazienka ma dużą powierzchnię. W łazience dla niepełnosprawnych przestrzeń manewrowa powinna wynosić minimum 150 centymetrów. Być może w niektórych przypadkach, jeśli łazienka jest mała, to da się ją powiększyć kosztem innego pomieszczenia? Jedno z najważniejszych ułatwień dla niepełnosprawnej osoby, to poręcze. Powinny one znajdować się w rejonie miski wc, prysznica, umywalki. Podłoga musi mieć właściwości antypoślizgowe. Funkcjonalnym rozwiązaniem są także baterie bezdotykowe.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*