Jeszcze do niedawna wanny z hydromasażem były luksusem, za który płaciliśmy w drogich hotelach oraz SPA. W ostatnich latach zauważalny jest stopniowy spadek cen, co sprawiło, że może sobie na nie pozwolić już wiele osób.
Jeśli chodzi o wanny z hydromasażem najtańsze opcje są dostępne już w granicach 1000 zł. Jednak taki zakup może okazać się dużą pomyłką, ze względu na dużą awaryjność takiej wanny. Z reguły cechują się one kiepską jakością, skłonnością do zapychania dysz oraz psującą się pompą.
Podejmując decyzję o zakupie wanny z hydromasażem najlepiej wybierać z średniej i wyższej kategorii cenowej. Całkiem rozsądną jakościowo wannę kupimy już w granicach 2000 – 3000 złotych. Za najlepsze modeli możemy zapłacić około 8000 złotych. Taka wanna idealnie dopasowuje się do wnętrza, jest bardzo dobrze wykonana i wygodna w użytkowaniu.
Mamy do wyboru dwa główne typy jeśli chodzi o wanny z hydromasażem. Jeśli chcemy postawić wannę w rogu łazienki świetnie sprawdzi się opcja narożna. Stwarzają one dość dużą przestrzeń wannową, w której znajdziemy wygodną półkę lub siedzisko. Długość tego typu wanien zaczyna się z reguły od 140 cm i sięga nawet powyżej 200 cm. Jeśli chodzi o szerokość jest to maksymalnie około 160 cm.
Wanna prostokątna jest mniej popularna jeśli chodzi o opcję hydromasażu. Długość sięga tutaj do około 210 cm, a szerokość mniej więcej do 155 cm.
Którą wannę z hydromasażem wybrać?
Decydując się na wannę z opcją hydromasażu musimy wziąć pod uwagę bardzo wiele parametrów, z których często nie zdajemy sobie sprawy. Liczą się nie tylko wymiary, kształt i wyposażenie. Musimy również zwrócić uwagę na takie kwestie jak materiał z którego wykonano wannę, rodzaj dysz, pompę, funkcje podgrzewania, dezynsekcji, systemu odpływowego oraz zabezpieczeń.
Jeśli chodzi o rodzaj wanny możemy wybrać model:
przyścienny,
wolnostojący,
do zabudowy,
narożny.
Musimy wybrać również odpowiedni kształt. Jeśli wybierzemy typ narożny możemy wybrać kształt symetryczny i asymetryczny. Istnieją również wanny okrągłe, owalne, sześciokątne, ośmiokątne, beznarożnikowe.
Kolejnym kwestią, na jaką musimy zwrócić uwagę jest materiał. Najlepiej zwykle sprawdza się akryl sanitarny, który jest wytrzymały oraz dobrze izoluje termicznie.
Zwróćmy uwagę również na ilość dysz, ponieważ to w głównej mierze decyduje o jakości masażu. Najwięcej dysz posiadają wanny, które oferują masaż wodno-powietrzny. Same dysze możemy podzielić na nieruchome, ruchome, szampańskie oraz suche. Wśród dysz ruchomych wyróżniamy obrotowe (mogące obracać się w 360 stopniach) oraz kierunkowe (zmieniające kierunek). Dysze nieruchome oferują opcję kaskadową (umiejscowioną w górnych częściach wanny) oraz shiatsu (przeznaczone do masażu kręgosłupa). Dysze szampańskie zapewniają mocne wyrzuty strumieni wody.
Same wanny mogą oferować masaż w trybie pulsacyjnym, falowym oraz szampańskim. Niezależnie od typu, który do nas przemawia, musimy dobrze przemyśleć zakup oraz to, czy będziemy korzystać z funkcji hydromasażu. Inaczej, w dłuższej perspektywie taka wanna może okazać się niepotrzebnym zakupem.